Počúvate?

Autor: Ivana Divékyová | 3.3.2014 o 22:00 | (upravené 4.3.2014 o 21:04) Karma článku: 5,95 | Prečítané:  366x

Ako ste už stihli zbadať, rada pozorujem okolie, správanie ľudí a dopad ich činov na ich životy. Dnes som sa zamýšľala nad týmto. Všimli ste si niekedy že sa s niekým rozprávate a potom si uvedomíte že vlastne neviete, čo ten druhý hovoril?

Slniečko na Sable d´oloneSlniečko na Sable d´oloneIvana Divékyová

 

Všetci vieme veľmi dobre ako to je. Jednoduchý problém človeka. Nevie počúvať. Niekedy keď pozorujem ľudí všímam si že aj keď sa rozprávajú, tak sa vzájomne nepočúvajú. Každý si melie svoj príbeh a odpoveď ich vlastne ani nezaujíma. A potom že vznikajú konflikty a nedorozumenia. Poznáte to, rozprávate svojej kamarátke niečo, čo je pre vás dôležité a ona na to jednoducho odpovie buď jednoslovne, pretože vás nepočúva. Pravdepodobne už rozmýšľa nad tým, čo sa vám chystá povedať ona a verím, že v jej hlave to nesúvisí s tým, čo ste práve povedali vy. To je jedna možnosť nevedomého nepočúvania sa. A potom je tu druhý agresívnejší spôsob. Je to druh človeka ktorý neprijíma žiadne nové názory. Prídete za týmto človekom s tým že mu niečo chcete povedať, ale on jednoducho začne rozprávať a nepustí vás k slovu. Veru v takej chvíli sa už ani nečudujem že sa vám nechce počúvať. Veď poznáte to príslovie „akoby hrach o stenu hádzal", to sa sem teraz hodí dokonale.  Doslova vás núti aby ste pri ňom boli a počúvali, ale odpoveď poznať nechce. Áno píšem o tom, aké dôležité je počúvať, ale hlavne počúvať sa navzájom, pustiť k slovu aj  niekoho iného. Dať mu priestor vyjadriť sa. Poznáte tie otázky. „Počúvaš ma vôbec?" alebo „Čo si si sedel na ušiach?" Takto nejako sa z nášho sveta začalo vytrácať porozumenie. Ľudia sa hádajú, nadávajú si a ubližujú. A to všetko preto, lebo sa nepočúvajú a potom sa nechápu. Všetci veľmi dobre vieme aké dôležité porozumenie je. Pokiaľ nie ste ochotný o niečom s niekým diskutovať, prečo si ho aspoň nevypočujete?  Vy sami sa uberáte o možnosť, dozvedieť sa niečo nové. Možno naozaj ten človek vie čo hovorí. Nemôžete dopredu vedieť, čo sa vám snaží povedať, nemôžete vedieť ako to myslí keď ho vlastne ani nepustíte k slovu. Človek si zvykol počúvať len veci, ktoré sú o ňom, alebo o niekom koho nemá rád, to chce počuť ego. Duša chce cítiť. Nenarodili sme sa predsa na to, aby sme sa zavreli do škatule. Či áno? Nie sme len rozhlas čo si dačo bľaboce, naše telo nie je obdarené len reproduktorom ale aj slúchadlom. Človek je spoločenská bytosť, narodili sme sa na to, aby sme si vzájomne pomáhali rásť! Je mi smutno keď vidím ako sa zo sveta vytráca spolupatričnosť a porozumenie. Všetci sa jednoducho ženú niekam, kde nebudú musieť počúvať, iba hovoriť. Nemusia tam chápať, iba dávať rozkazy. Naučte sa byť dobrým poslucháčom, nielen dobrým hovorcom. Bojím sa ako by svet vyzeral keby to tak chcel urobiť každý.  Zamerala by som sa na pomoc, veď predsa karma existuje, či už tomu veríme alebo nie vždy môže nastať moment kedy sa nám vráti to zlé čo sme vykonali. Či nie? Najvďačnejším príkladom je pes. Dáš mu najesť, venuješ mu pozornosť a miluješ ho - on ti vráti lásku späť, je ti oddaný a verný. Pokiaľ na neho kašleš, zanedbávaš ho, kašle aj on na teba a tvoje povely.

Takže keď počúvaš ľudí, počúvajú aj oni teba a nakoniec to začína dávať všetko zmysel. Dochádza k vzájomnému porozumeniu. Čo môže človek viac na svete chcieť ako rozumieť? Ja si neviem predstaviť nič lepšie, čo by moju myseľ vedelo uspokojiť. Takže počúvajte pozorne, učte sa, a chápte sa navzájom. Toto je môj malý postreh. Je krásne mať dar reči, rozprávať hodiny o niečo, čo vás zaujalo, ale načo nám sú slová keď nie sú oči a uši ktoré by ich vnímali? Je to ako jedlo z ktorého sa nikdy nenajete, svietite na cestu, ale cestu nevidíte, koncert bez publika, reštaurácia bez hostí. Chápete čo tým chcem povedať. Ak sa nabudúce pristihnete pri nepočúvaní, skúste to zmeniť. Možno sa vám to zapáči.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?